Historia

Nasi członkowie mogą poszczycić się kontynuowaniem wartości profesjonalnego rzemiosła. Wpisani są także w karty historii Lublina. Jako jedyni podjęli się odrestaurowania i pozłocenia „koguta” na Bramie Trynitarskiej w Lublinie, wspierają finansowo Domy Dziecka, organizacje PCK, odbudowę zabytków Lublina, Członkowie nasi posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, za co otrzymali rekomendacje Cechu dla swojej działalności. Mogą poszczycić się wyszkoleniem ponad 3 tys. uczniów. Licznie wchodzą w skład Komisji Egzaminacyjnych przy Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.
Na przestrzeni kilkuset lat, charakter działalności Cechu pozostał ten sam, choć zakres jest nieco inny, gdyż przystosowany do dzisiejszych realiów. W chwili obecnej, obok dominującej branży motoryzacyjnej, skupiamy rzemiosła tradycyjne: złotnictwo, ślusarstwo, zegarmistrzostwo, odlewnictwo. Często są to zakłady pokoleniowe, rodzinne, kultywujące tradycje rzemieślnicze. Cech skupia dziś zakłady rzemiosła, które określa się mianem małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).
Celem priorytetowym Cechu jest dążenie do odbudowy pozycji organizacji i reprezentacji naszego środowiska na szczeblu administracji lokalnej. Wychodzimy z założenia, że silna organizacja przedsiębiorców skuteczniej może bronić interesów zawodowych i gospodarczych rzemiosła. Dewizą naszych rzemieślników jest jakość, pewność, gwarancja świadczonych usług.
